W cebuli siła!

Cebula i jej krewniaczki, (takie jak czosnek, por, szczypiorek), znane są i stosowane we wszystkich kuchniach świata od wielu lat. Warzywa cebulowe (z wyjątkiem czosnku) są niskokaloryczne. Zawierają składniki mineralne, witaminy, niewielkie ilości cukrów oraz lotne związki siarki, które charakteryzują się silnym działaniem antybakteryjnym. W czasie przygotowywania warzywo to nie traci swych cennych właściwości. Dieta cebulowa jest dietą krótką, trwającą od jednego do dwóch tygodni. Ograniczeniem jej stosowania są ciąża i okres karmienia piersią oraz choroby układu pokarmowego. Takiego menu powinny unikać także osoby z tendencją do wzdęć. Dieta cebulowa umożliwia na zrzucenie od pół do jednego kilograma masy ciała tygodniowo.

 

Zasady stosowania

W czasie diety cebulowej spożywa się pięć posiłków dziennie, z czego cztery z nich powinny zawierać warzywa cebulowe. Warzywa i owoce podaje się na surowo. Ograniczyć można ilość bananów, wyeliminować zaś należy ziemniaki i warzywa strączkowe. Stosuje się także chude mięso, unika zaś tłustych mięs i nabiału. Ogranicza się słodycze i gotowe półprodukty. Zamiast podjadania wspieramy się sokami owocowymi. Wprowadzić można także składniki oczyszczające takie jak otręby oraz zieloną herbatę. Ostatni posiłek w tej diecie spożywa się nie później niż o godzinie 20.

cebulowa

Podstawową potrawą w diecie cebulowej jest zupa cebulowa. Składa się ona z:

6-7 dużych cebul, główki kapusty średniej wielkości, 2 dużych, zielonych papryk, 5-6 świeżych pomidorów, dużego selera, 2 ząbków czosnku, bulionu warzywnego oraz 2 paczek zupy cebulowej (np. francuskiej lub Knorra). Składniki te powinno gotować się przez godzinę, nie można tej zupy solić. Zupa tak przygotowana, wystarcza na kilka dni dla jednej osoby, można więc podzielić ją na porcje i zawekować lub zamrozić.

Pozostałe posiłki, w swoim składzie muszą zawierać któreś z warzyw cebulowych, najlepiej w formie surówek. Proponowane jadłospisy dzielą czas trwania diety na dni dedykowane poszczególnym warzywom cebulowym.

 

Przykładowy jadłospis dzienny

Dzień pierwszy – cebulowy

  • śniadanie – sałatka owocowa, szklanka niegazowanej wody mineralnej
  • drugie śniadanie: owoce, szklanka niegazowanej wody mineralnej
  • obiad – filet z indyka; sałatka z czerwoną cebulą, pomidorem, brązowym ryżem, kapustą włoską, szklanka niegazowanej wody mineralnej
  • podwieczorek – banan, szklanka niegazowanej wody mineralnej
  • kolacja –surówka z kalarepki, cukinii i czerwonej cebuli; szklanka niegazowanej wody mineralnej

Dzień drugi – szczypiorkowy

  • śniadanie – dwie kromki chleba pełnoziarnistego, chudy twaróg ze szczypiorkiem, szklanka wody mineralnej bez gazu.
  • drugie śniadanie – dowolny owoc, szklanka wody mineralnej bez gazu.
  • obiad –dowolne mięso przygotowane beztłuszczowo, sałata lodowa z pomidorami i szczypiorem, dwa niewielkie ziemniaki z wody posypane szczypiorem, szklanka wody mineralnej bez gazu.
  • podwieczorek –koktajl owocowy (jogurt naturalny ze zmiksowanym bananem, truskawkami).
  • kolacja –sałatka z ogórków i szczypioru z odrobiną chudego twarogu, szklanka wody mineralnej bez gazu.

Posiłki na pozostałe dni komponuje się podobnie.

 

Aktywność fizyczna

W czasie trwania tej diety wskazana jest zrównoważona aktywność fizyczna. Zalecane są spacery, pływanie, taniec. Można uprawiać też ćwiczenia fizyczne.

 

W celu dobrania indywidualnego jadłospisu i planu ćwiczeń – zadzwoń do Ani pod numer tel: 795-491-211 lub skorzystaj z formularza kontaktowego