Większość kobiet, zapytana przez trenera personalnego o to, jaki efekt chce osiągnąć ćwiczeniami odpowiada “chcę schudnąć”. Równie często pada odpowiedź, że chcą, aby ich ciało wyglądało na jędrne i takie też było. Nawet jeśli podobne oczekiwania mają panowie, to jednak trening dla pań, będzie się różnił. Nie od dziś wiadomo, że kobiety mają bardzo duże wymagania. Zarówno wobec innych, jak i wobec siebie samych. Często też chcą wszystko osiągnąć natychmiast. Rolą trenera, w tym przypadku będzie nie tylko ułożenie odpowiedniego treningu, lecz także uświadomienie klientkom, jak będzie wyglądał cały proces.

Ile kobiet, tyle treningów. Trener personalny poznając nowe osoby musi najpierw wiedzieć, z kim będzie pracował. Dlatego szczera rozmowa z trenerem jest bardzo ważna. Nie ma sensu oszukiwać go i pomniejszać swoją wagę czy dodawać sobie wzrostu. Wszystkie panie, które decydują się na trening pod okiem profesjonalisty, powinny być świadome tego, że trener dobierając nam ćwiczenia, staje się za nas odpowiedzialny. Jeżeli źle dobierze obciążenie, bądź zaleci zbyt długie dla nas dystanse na sam początek, może to doprowadzić do różnego rodzaju urazów. A tego nie chcemy.

Gdy trener wie już, z kim ma do czynienia, może rozpocząć układanie treningu. Będzie on także zależał od naszych potrzeb i oczekiwań. Najczęściej motywacją do treningu z fachowcem jest chęć zrzucenia wagi. W tym celu zaleca się wykonywanie ćwiczeń aerobowych czyli takich, które dostarczają do organizmu tlen oraz spalają tkankę tłuszczową. Jeżeli marzy nam się sześciopak na brzuchu, to i tak nie będzie on widoczny, jeżeli nie pozbędziemy się oponki, która go zakrywa.

beznazwy

Do najczęściej wybieranych ćwiczeń aerobowych zalicza się:

  • bieganie
  • zajęcia typu aerobic
  • jazda na rowerze
  • ćwiczenia na orbitreku
  • nordic walking
  • jazda na rolkach
  • pływanie
  • siatkówka/koszykówka/piłka nożna

beznazwy1

Wymienione wyżej treningi są świetnym sposobem nie tylko na zrzucenie zbędnej wagi, lecz także na miłe spędzenie czasu. Większość z nich można wykonywać z towarzystwie przyjaciółki, dzięki czemu łączymy przyjemne z pożytecznym.

Trening wykonywany na siłowni może składać się z 3 części:

  1. Rozgrzewka
  2. Trening wzmacniający
  3. Rozciąganie

Pierwsza część ma przygotować nasze mięśnie do dalszej pracy. Bardzo często rozgrzewkę stanowią ćwiczenia aerobowe (na bieżni lub orbitreku), gdyż dzięki temu dotleniamy nasze mięśnie. W ten sposób dodajemy im energii, dzięki czemu są w stanie pracować dłużej  i intensywniej. Druga część, czyli ćwiczenia wzmacniające, ma na celu, jak sama nazwa wskazuje, wzmocnić mięśnie. Dlatego też będą one wykonywane przy użyciu przyrządów, na których można regulować obciążenie. Jako że panie nie mają na celu rozbudowy masy mięśniowej (jeżeli już to chcą tylko delikatnie podkreślić zarys mięśni), stosowane obciążenie będzie mniejsze niż u panów. Wiele kobiet obawia się, że wykonując ćwiczenia ze sztangą (stosowaną np. jako dodatkowe obciążenie przy przysiadach mających nadać piękny kształt naszym pośladkom) zyskają sylwetkę niczym kulturyści. Ciężarów nie należy się obawiać. Stosowanie ich sprzyja rozwojowi formy. Dzięki nim stajemy się silniejsze, ale nie bardziej rozbudowane. Trening zresztą zostaje przez trenera skonstruowany w taki sposób, aby równoważyć ewentualne, negatywne dla nas rezultaty.

imagesCADXWFQW

Ostatnia część treningu to rozciąganie. Może ono zostać poprzedzone dodatkową, krótką serią aerobów, dla lepszego efektu. Jednak nie wolno o niej zapominać. Dzięki temu  unikamy kontuzji, a do tego poprawiamy gibkość naszego ciała. Rozciąganie mięśni sprzyja również szybszej regeneracji.

Zarówno proces odchudzania, jak i kształtowania sylwetki, wymaga czasu. Treningi powinny odbywać się regularnie (co najmniej 3 razy w tygodniu). Tylko dzięki systematyczności będziemy mogły osiągnąć cel, a nawet pokonywać coraz większe przeszkody, jak np. dłuższy dystans czy większe obciążenie. Ważne, aby słuchać trenera i nie robić niczego wbrew jego zaleceniom. On doskonale rozumie nasze potrzeby i zrobi wszystko, aby sprostać naszym wymaganiom.

Nurtuje Cię pytanie „ile kosztuje trener personalny? Zapraszamy do zapoznania się z naszym wpisem na blogu.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz