mayra1

Po zdrowie do wnętrza

Jedną z przyczyn nieprawidłowego funkcjonowania organizmu jest gromadzenie się w nim toksycznych substancji. Powodują one szereg zaburzeń jego działania i skutkują szeregiem różnych dolegliwości. Opracowana prawie wiek temu dieta Mayra ma na celu przede wszystkim oczyszczenie organizmu, a utrata masy ciała jest jej „skutkiem ubocznym”. Jest to jedna z tak zwanych diet błyskawicznych, trwająca do 10 dni. Skierowana jest praktycznie do każdego, jednak ma wiele przeciwwskazań. Dlatego jej stosowanie powinno być konsultowane z lekarzem.

Osoby pracujące lub aktywne fizycznie powinny dobrze się zastanowić nad wprowadzeniem jej w życie. Niewskazana jest ona dla osób z uczuleniem na mleko, anemią i problemami z krzepliwością krwi. Poleca się ją zaś dla osób z zaburzeniami trawienia, zaparciami itp.

Dieta Mayra poprawia stan wątroby, trzustki i ogranicza problemy skórne. Pomocna jest również w leczeniu takich chorób jak: infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, alergie, astma, choroby stawów, skóry, kręgosłupa, układu krążenia, a nawet chorób cywilizacyjnych: cukrzycy i nadciśnienia.

 

Zasady stosowania

Dieta Mayra jest dietą kilkudniową. Jeśli przeprowadzana jest bez konsultacji z lekarzem, nie powinna być prowadzona dłużej niż sześć – siedem dni. Jej rozpoczęcie musi być poprzedzone wstępnym oczyszczeniem organizmu, zaś po jej zakończeniu przez 3 dni powraca się do tradycyjnego jedzenia.

W czasie kuracji spożywa się przede wszystkim warzywa i w niewielkiej ilości produkty mleczne będące źródłem białka. Jeśli stosuje się mleko, to najlepiej by było ono surowe, w ostateczności pasteryzowane. Nie powinno się spożywać mleka UHT. W diecie można pić kawę i herbatę, bez cukru. W ciągu pierwszych dni powinno spożywać się białe pieczywo, najlepiej czerstwe i warzywa takie jak seler, marchew, pasternak, papryka, rzepa, szpinak, ogórki, cebula, kapusta, sałata, a także rzeżucha.

Porcje powinny być podzielone na małe kawałki, które należy starannie gryźć i przeżuwać. Warzywa przez podaniem rozdrabnia się na tarce lub kroi się na małe części i również starannie przeżuwa. Przeżute jedzenie popija się niewielkimi ilościami wody, herbaty lub soku.

Dziennie powinno pić się około 2 litrów wody. W diecie tej nie je się owoców, z wyjątkiem jabłek. Przez kolejne 5 dni posiłki spożywa się wg schematu z jadłospisu. Po tym czasie dodaje się niewielką ilość produktów mlecznych.

 

Przykładowy jadłospis

Śniadanie

  • białe czerstwe pieczywo
  • warzywa – takie jak pomidory, cebula, rzodkiew
  • płatki owsiane z dodatkiem utartego jabłka
  • filiżanka herbaty ziołowej

 

Drugie śniadanie

  • lekko czerstwa bułka, pokrojona na małe kawałki

 

Obiad

  • rozdrobnione warzywa sezonowe, zarówno korzeniowe jak i z jadalną częścią nadziemną

 

Podwieczorek

  • szklanka soku z warzyw, mała bułeczka

 

Kolacja:

  • 2 sztuki pieczonych ziemniaków

 

Aktywność fizyczna

W diecie Mayra, z uwagi na jej charakter, należy zachować szczególną ostrożność z aktywnością fizyczną. Uprawianie ćwiczeń fizycznych może prowadzić do osłabienia organizmu.

 

W celu dobrania indywidualnego jadłospisu i planu ćwiczeń – zadzwoń do Ani pod numer tel: 795-491-211 lub skorzystaj z formularza kontaktowego