Chia – czyli z czym to się je.

Dieta aztecka została opracowana przez amerykańskiego lekarza, doktora Boba Arnota. Nasiona chia, będące głównym i najważniejszym elementem tej diety, pochodzą z rośliny rosnącej w Ameryce Środkowej. Zawierają one dużą ilość kwasów omega-3, białek, magnezu, żelaza, wapnia, selenu i błonnika. W ich składzie obecne są liczne antyoksydanty, takie jak kwas chlorogenowy i kawowy, myrycetyna, kwercetyna oraz flawonid kamferol. Mają one silne właściwości wzmacniające i oczyszczające organizm. Obecny w nasionach błonnik pęczniejąc w żołądku zapewnia długotrwałe poczucie sytości. Nasiona chia w Unii Europejskiej są dopuszczonym dodatkiem do żywności, jednak ich zalecane dzienne spożycie nie powinno być większe niż 15 gramów.

W diecie azteckiej wykorzystuje się też surowce niskoprzetworzone. Jej podstawą są nasiona kukurydzy i fasoli. Ponadto wykorzystuje się też nasiona roślin o wysokich właściwościach odżywczych: szarłat, komosę ryżową a także bulgur (otrzymywany np. z ziaren pszenicy twardej). Spożywa się też mięso ryb i drobiu, warzywa, owoce oraz czekoladę. Unika się zaś produktów zawierających kwasy nasycone i omega-6, oraz bogatych w oczyszczone węglowodany. Składniki tej diety charakteryzują się niskim indeksem glikemicznym i pozwalają na pozbycie się do 4 kg kilogramów tygodniowo.

aztecka

Zasady stosowania

Dieta aztecka jest dietą trójfazową, o określonym czasie trwania dwóch pierwszych faz i dożywotnim czasie trwania ostatniej z nich.

Faza pierwsza trwa 2 tygodnie i ma za zadanie przestawienie przemiany materii na „nowe tory”. W tym czasie następuje szybkie zrzucanie masy ciała. Wtedy trzy razy dziennie spożywa się koktajle mleczne lub jogurtowe, soki owocowe i warzywne z dodatkiem zmielonych nasion chia oraz przekąski.

Faza druga trwa sześć tygodni i ma za zadanie „podkręcenie” metabolizmu, dzięki czemu utrata masy ciała jest efektywna. W tej fazie jeden ze spożywanych w ciągu dnia koktajli zastępowany jest przez odpowiednio skomponowany z dozwolonych składników posiłek.

Faza trzecia trwa praktycznie do końca życia, pozwalając na zachowanie masy ciała oraz utrzymanie energii organizmu. Opiera się ona regularnych posiłkach przygotowywanych z dozwolonych składników.

 

Przykładowy jadłospis fazy trzeciej

Pierwsze śniadanie

Komosa ryżowa (90 g przed ugotowaniem) z brzoskwinią (85 g) i dodatkiem miodu (25 g) oraz nasiona chia (1 łyżeczka).

Drugie śniadanie

4 kostki gorzkiej czekolady (40 g).

Obiad

Filet drobiowy grillowany (150 g) podany z duszonymi warzywami: pomidorem (170 g), papryką czerwoną (50 g) i zieloną (50 g), cukinią (100 g) i kukurydzą (45 g) oraz z dodatkiem dwóch łyżeczek nasion chia.

Kolacja

Sałatka z tuńczyka z puszki w sosie własnym (120 g), ananasa (90 g) i kukurydzy (45 g) z dodatkiem dwóch łyżeczek nasion chia.

 

Aktywność fizyczna

W diecie azteckiej zalecane są regularne ćwiczenia fizyczne lub inna aktywność fizyczna, pozwalająca na utrzymanie ciała w dobrej kondycji. Zajęcia fizyczne muszą być odpowiednio intensywne, tak by organizm efektywnie wykorzystywał własne zapasy. Nie ma tu specjalnych wymagań, najważniejsza jest regularność i intensywność ćwiczeń.

 

W celu dobrania indywidualnego jadłospisu i planu ćwiczeń – zadzwoń do Ani pod numer tel: 795-491-211 lub skorzystaj z formularza kontaktowego