NEAT, czyli jak spalić dodatkowe kalorie i wcale tego nie odczuć

Co to jest NEAT?

NEAT – ang. Non exercise activity thermogenesis. Osoby posługujące się „językiem language” już wiedzą – termogeneza bez aktywności fizycznej. Jak to się dzieje, że osoba aktywna na co dzień może wyglądać i czuć się lepiej, niż ta, która wylewa siódme poty na siłowni 2-3 razy w tygodniu?

 

Czym jest aktywność na co dzień?

Codzienna aktywność to wszystkie, z pozoru drobne czynności, które wykonujemy w ciągu dnia takie jak np.: wchodzenie po schodach, pójście do sklepu, spacer z psem. Wszystko co robimy, wymaga określonego nakładu energetycznego. Niestety, czyhają na nas pułapki, które sprawiają, że rezygnujemy z owego spalania dodatkowych kalorii. Są to windy, samochody, autobusy i tramwaje i z wyżej wymienionych zostaje nam tylko spacer z psem – Bogu dzięki nie wyprowadzimy psa jadąc samochodem. 

Konsumpcyjny i wygodny tryb życia nie sprzyja naszemu NEAT. Dziś wszystko można zamówić on-line lub przez telefon. Za starych dobrych czasów, aby coś zjeść – trzeba było sobie przyrządzić, aby kupić sukienkę – zrobić kilometry w galerii handlowej, aby skorzystać z usług taksówkarza – należało pójść na postój – dziś wystarczy mieć odpowiednią aplikację w smartfonie i wszystko jak na tacy, bez wysiłku (praca kciuka się nie liczy). Jaki jest tego efekt? Hmmm, zatrzymam się na większym rozmiarze garderoby (tej zamówionej on-line). 

Nic lepiej nie uświadamia rangi problemu, niż przykłady. Niby najlepiej uczymy się na własnych błędach, ale cudze też dają do myślenia. Poznajcie aktywną Paulinę i leniwą Ewelinę. Aby było prościej, obie panie mają podobne parametry, czyli wiek, waga i wzrost. Podkreślę – jeszcze. 

 

Aktywna Paulina z wysokim NEAT

Paulina pracuje w biurze jednak wszystkie bieżące sprawy załatwia osobiście, zamiast korzystać z telefonu lub maila. Używa jedynie schodów. Do pracy jeździ komunikacją miejską, a droga do przystanku, którą pokonuje szybkim spacerem zajmuje jej 15 minut. Do swojego biurowca pokonuje trasę w 10 minut. W drodze powrotnej do domu, wysiada przystanek wcześniej, gdyż tam ma swój ulubiony targ warzywny, na którym robi zakupy. Droga do domu spacerem z zakupami zajmuje zwykle 20 minut. W domu przygotowuje posiłki, sprząta, zmywa naczynia. Wieczorny spacer z psem to 25 minut. 

Zwykle przed kolacją, wykonuje 15 minutowy taniec brzucha, który uwielbia (nie tylko ona). 

Poniżej przykładowa, dzienna aktywność Pauliny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leniwa Ewelina z niskim NEAT 

Ewelina pracuje w biurze, a wszystkie sprawy stara się załatwiać przez telefon, sporadycznie wstaje od swojego biurka. Zawsze wybiera windę. Do pracy jeździ samochodem. Zakupy robi tylko on-line. Nie gotuje, gdyż korzysta z usług cateringu dietetycznego. Po pracy chodzi na zajęcia fitness. Wieczory zwykle spędza przed telewizorem oglądając ulubione seriale. 

Poniżej przykładowa dzienna aktywność Eweliny. 

 

 

 

 

 

 

 

Jak widzimy Paulina spala dziennie 1829 kcal, a Ewelina jedyni 1361, no ale przecież regularnie chodzi na fitness, więc jest aktywna. Niestety to nie wystarczy w ogólnym rozrachunku. Może zamiast szukać dodatkowych aktywności, warto by było zwrócić uwagę jak możemy podkręcić nasze codzienne spalanie kalorii? 

 NEAT, to „niewidoczny” parametr, który bez wątpienia wpływa ma dzienne wydatki energetyczne. Tej aktywności praktycznie nie odczuwamy, dlatego warto świadomie z niej korzystać. Oczywiście, trening w siłowni przynosi mnóstwo benefitów i ten artykuł nie ma na celu umniejszania wagi regularnych ćwiczeń fizycznych. Jednak zróbmy coś więcej poza rutnowymi wizytami w klubie fitness, a efekty związane z wysokim NEAT przyjdą bardzo szybko.