Choroba Hashimoto jest związana z nieprawidłową pracą hormonów. Uważa się ją za przyczynę powstawania niedoczynności tarczyczy. Wymaga dożywotniego leczenia, gdyż nie jest to choroba uleczalna. Jej pierwsze objawy mogą nieświadczyć o jej powstawaniu. Należy do nich między innymi nagłe przybieranie na wadze, które może być mylone z początkami zmagania się z otyłością. Lista objawów jest znacznie dłuższa i to one powinny zasugerować nam odbycie podstawowych badań. Z chorobą Hashimoto, jak z każdą inną, można funkcjonować tak jak z każdą inną. Nie wyklucza ona również aktywności fizycznej. Trzeba tylko wiedzieć jak postępować, aby sobie nie zaszkodzić.

W celu dobrania odpowiedniego zestawu ćwiczeń zgłośmy się do trenera personalnego. Jest on odpowiednio wykwalifikowaną osobą, która będzie wiedziała, jakie ćwiczenia będą dla nas najlepsze. Zaburzona praca hormonów powoduje, że nasz organizm znacznie gorzej znosi wysiłek fizyczny, niż byśmy tego chcieli. Jednym z objawów jest też nieustanne zmęczenie, które możemy pokonać mając odpowiednią motywację. A trener jest między innymi od tego, żeby zmotywować nas do działania.

Osoby z chorobą Hashimoto mogą wykonywać każdą aktywność fizyczną pod warunkiem, że nie będzie ona szkodziła ich zdrowiu i gorszemu samopoczuciu. Według endokrynologów treningi powinniśmy zacząć dopiero wtedy, kiedy przyjmowane przez nas leki ustabilizują poziom naszych hormonów. Jeżeli uprawiamy sport od dłuższego czasu, lekarz może zalecić przerwę od wysiłku fizycznego, aby organizm mógł przyzwyczaić się do zmian, jakie w nich zachodzą. Zalecane są zarówno ćwiczenia aerobowe, które pozwalają spalać tkankę tłuszczową, jak i ćwiczenia siłowe i wzmacniające. Niezwykle istotne jest też prawidłowe oddychanie dlatego nie powinniśmy się zdziwić, jeżeli lekarz zaleci nam uczęszczanie na zajęcia jogi czy pilatesu. Wszystkie te ćwiczenia powinniśmy jednak wykonywać pod okiem trenera personalnego. Możemy również ćwiczyć z wykorzystaniem obciążenia. Pamiętajmy jednak, aby zwiększać je stopniowo. Osoby z Hashimoto powinny natomiast zrezygnować z intensywnych treningów takich jak tabata czy HIIT, gdyż mogą one wywołać w naszym organizmie reakcję podobną do tej, która wytwarza się w sytuacjach stresowych. Przez to możemy zaburzać pracę hormonów i doprowadzić do zaburzeń w leczeniu.

Oprócz treningu osoby zmagające się z chorobą Hashimoto powinny pamiętać także o właściwej diecie. Stanowią one nieodłączne połączenie w terapii. Ze względu na zaburzenia hormonalne możemy odczuwać większą ochotę na słodycze. Jednak to co istotne to wyeliminowanie produktów, które mogłyby obciążać system odpornościowy. Dlatego też czasem zaleca się dietę bezglutenową lub bezmleczną. Z diety powinniśmy wyeliminować również produkty przetworzone i zastąpić je świeżymi i samodzielnie przygotowanymi posiłkami. Oprócz tego istotne jest regularne spożywanie posiłków co 3-4 godziny. Dzięki temu zachowujemy odpowiednią pracę metabolizmu. Musimy także komponować posiłki w taki sposób, aby nie doprowadzić do decyfitu energetycznego.

Możemy zatem biegać, pływać, jeździć na rowerze, ćwiczyć na siłowni, podnosić ciężary. Oczywiście wszystko z umiarem. Wykonując ćwiczenia aerobowe spalamy tkankę tłuszczową i zrzucamy nadwagę, która pojawiła się w wyniku choroby. Nie możemy przy tym zapominać o przyjmowaniu leków przepisanych przez lekarza. Są one po to, aby regulować pracę hormonów. Tylko w ten sposób będziemy mogli zobaczyć rezultaty związane z odchudzaniem. Musimy również pamiętać o regularności spotkań z trenerem personalnym. Ćwicząc 3 razy w tygodniu po przynajmniej 40 minut będziemy silniejsi i znacznie łatwiej będzie nam znosić objawy choroby.

Nie można mówić o profilaktyce, która zatrzyma powstanie choroby. Jest ona uwarunkowana gentycznie i tylko od tych czynników zależy, czy zetkniemy się z nią w naszym życiu czy też nie. Jednak można z nią żyć pamiętając o odpowiednim dbaniu o siebie  i regularnych wizytach kontrolnych u lekarza. Rozpoczynając współpracę z trenerem personalnym nie zapomnijmy poinformować go o chorobie. Dzięki temu będzie mógł on dobrać odpowiedni dla nas zestaw ćwiczeń.

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz