O tym, że mężczyźni mają inne priorytety niż kobiety, wiadomo od dawna. Jednak jeżeli chodzi o wygląd, to duży procent mężczyzn zwraca uwagę na to, jak wygląda. Dlatego starają się dbać o siebie, jak tylko mogą. Szczególnie istotny jest dla nich wygląd ciała, a dokładniej muskularna sylwetka. Cóż, niestety nie każdy urodził się z sześciopakiem na brzuchu i czasem trzeba po prostu na niego zapracować.

Aby osiągnąć wymarzoną posturę należy poprosić o pomoc specjalistę. W tym przypadku jest to trener personalny. Niewskazane jest wykonywanie treningu na własną rękę i intuicyjne korzystanie z urządzeń, które dostępne są na siłowniach. Może się okazać, że nasze wyobrażenia były mylne i jedyne co zyskamy to liczne kontuzje. Wśród trenerów personalnych  przeważają mężczyźni (ale można też spotkać coraz więcej kobiet trenerów). Ich wygląd jest doskonałą reprezentacją ich wiedzy dotyczącej rozbudowy masy mięśniowej i tworzenia rzeźby. To, jak się prezentują, powinno stanowić motywację dla panów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z siłownią i treningami. Oczywiście naszym celem nie musi być wygląd Arnolda Schwarzenegera, ale pamiętajmy, że trenerzy dostępni dla klientów siłowni, też musieli na swój wygląd zapracować.

beznazwy

Zdecydowanie częściej wśród panów przeważa chęć rozbudowania masy mięśniowej. Zwłaszcza wśród mężczyzn, których typ budowy określa się jako ektomorficzny. Aby osiągnąć dużą masę mięśniową niezbędne są regularne treningi siłowe oraz wzmacniające. Jednak to, jak trening zostanie rozplanowany zależy od tego, jaki typ budowy reprezentujemy. Wspomniani wcześniej ektomorficy będą musieli pracować na swoją sylwetkę znacznie dłużej, niż mezomorficy, którzy mają wrodzoną zdolność do szybkiego budowania masy. Jeszcze inaczej będzie wyglądał trening endomorfika. W ostatnim przypadku często konieczne będzie zrzucenie nadprogramowych kilogramów, zanim rozpocznie się formowanie sylwetki.

To, co będzie łączyć wszystkie sylwetki to konieczność włączenia do treningów odpowiednio zbilansowanej diety. Stanowi ona nieodzowny element, o którym musimy pamiętać. Przy nieodpowiednim odżywianiu może okazać się, że nasze starania będą nieskuteczne. O ułożenie jadłospisu, dostosowanego do planu ćwiczeń, możemy poprosić dietetyka, jak i naszego trenera.

Jednak każdy z panów, bez względu na typ sylwetki, musi także mieć dobrą kondycję fizyczną. Dlatego też zawsze stosuje się ćwiczenia aerobowe (z zachowaniem jednak odpowiedniej ich proporcji). Praca nad rzeźbą wymaga stosowania ćwiczeń siłowych z użyciem dużego obciążenia. Ten sposób ćwiczeń nazywany jest treningiem beztlenowym, gdyż podczas wykonywania powtórzeń zatrzymujemy na chwilę oddech. Zaleca się zatem, aby rozgrzewka zawierała ćwiczenia tlenowe czyli właśnie aerobowe, gdyż te zapewniają odpowiednie dotlenienie mięśni, które są w stanie pracować dłużej i bardziej efektywniej. Każdy trening powinien być natomiast zakończony solidną porcją ćwiczeń rozciągających. Pozwoli nam to uniknąć zakwasów i kontuzji. Nasze mięśnie będą się też mogły szybciej zregenerować.

Stali bywalcy klubów sportowych zapewne często zauważają, że panie i panowie ćwiczą oddzielnie. Nie jest to obowiązek, jednak wynika on właśnie z różnicy potrzeb obu płci. U panów stosuje się wiele przyrządów, które pozwalają na formowanie odpowiednich partii mięśniowych, podczas gdy panie przez długi czas ćwiczą na bieżniach, orbitreku czy na karimatach. Ławki rzymskie, sztangi, hantle, różnego rodzaju atlasy pomagają w uzyskaniu wymarzonej przez panów sylwetki. Treningi wykonywane przez mężczyzn wymagają użycia dużego pokładu sił, dlatego panie nie powinny się dziwić widząc często odpoczywających panów. Przerwy pomiędzy seriami to konieczność, która pozwala mięśniom rozwijać się prawidłowo.

imagesCAO3KS4V

Panowie, którzy dopiero rozpoczynają treningi powinni zachować umiar i rozsądek. Ćwiczenia siłowe muszą być wykonywane dokładnie i powoli. W przypadku tworzenia masy liczy się nie szybkość, lecz precyzja. Dzięki temu będziemy mogli pochwalić się proporcjonalną muskulturą.

Nurtuje Cię pytanie „jaka jest cena treningu personalnego” Zapraszamy do zapoznania się z naszym wpisem na blogu.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz