Podobno jedną z cięższych rzeczy do zrobienia, jest zmotywowanie siebie samego. Dlatego też znacznie lepiej idzie nam wykonywanie wszelkich zadań, jeżeli mamy w kimś wsparcie. Nie od dziś wiadomo, że zawodowi sportowcy osiągają lepsze rezultaty, gdy wiedzą, że mogą na kimś polegać. Podobnie jest z treningami wśród amatorów.
Powodów do podjęcia aktywności fizycznej jest wiele: chęć schudnięcia, poprawy kondycji, zmiana stylu życia. Zawsze jednak zostawiamy to na poniedziałek, który nigdy nie nadchodzi. Znacznie łatwiej jest natomiast, kiedy zdecydujemy się podjąć tą czynność z kimś. Dzięki temu motywujemy siebie nawzajem. Gdybyśmy mieli trenować samodzielnie, wiele treningów nie odbyłoby się, natomiast kiedy umawiamy się z kimś (przyjaciółką, chłopakiem), nie chcemy zawieść ich zaufania i nie stawić się na umówione spotkanie. Poza tym treningi we dwoje to również dobry sposób na spędzenie czasu ze sobą, lepsze poznanie się, a także dobra zabawa.
Aby zacząć trening we dwoje nie musimy zdawać się tylko na własne pomysły. Możemy skorzystać z pomocy trenera personalnego. Chociaż nie ma dwóch identycznych osób i każdy z nas ma inne oczekiwania względem treningu, to specjalista pomoże nam w dobraniu takich ćwiczeń, które będziemy mogli wykonywać w dwójkę i spełniać oczekiwania obu stron ćwiczących.
Każdy trening powinien rozpoczynać się od rozgrzewki, a kończyć rozciąganiem. W ten sposób przygotuje nasze ciało do odpowiedniego wysiłku, a także zmniejszymy ryzyko powstawania kontuzji.
Przykładowe ćwiczenia w parach
Ćwiczenie 1
Obie osoby kładą się na podłodze na plecach zwracając się do siebie nogami. Następnie unosimy nogi tak, aby łydki były równolegle do podłoża i opieramy swoje stopy, o stopy naszego partnera. Ręce wyprostowane wzdłuż tułowia. Ćwiczenia polega na napieraniu stopami na siebie naprzemiennie (raz my, a raz nasz partner), tak aby druga osoba ćwicząca stawiała przy tym lekki opór. W ten sposób wzmacniamy mięśnie czworogłowe ud.
Ćwiczenie 2
Klasyczne pompki są ćwiczeniem bardzo popularny, gdyż kształtują mięśnie ramion. Z lekką modyfikacją można je wykonywać we dwoje. Przyjmujemy pozycję jak do klasycznej pompki. Następnie nasz partner chwyta nas za kostki unosząc nasze nogi. Następnie wykonujemy pompki tak jak zwykle.
Ćwiczenie 3
Ćwiczący siadają na podłodze z wyprostowanymi nogami w lekkim rozkroku na przeciwko siebie. Konieczne jest złączenie naszych stóp przez opieranie ich o stopy partnera. Plecy wyprostowane. Ręce wyciągamy przed siebie i łapiemy ręce partnera. Z tej pozycji rozpoczynamy przeciąganie. Odchylamy się do siebie zmuszając współtowarzysza ćwiczeń do skłonu. Następnie on prostując się, ciągnie nas za sobą i na nas wymusza skłon. W ten sposób rozluźniamy mięśnie grzbietu.
Ćwiczenie 4
Jeżeli chcemy pracować nad mięśniami brzucha, z partnerem również jest to możliwe. Ćwiczący siadają na podłodze opierając się o siebie nawzajem plecami. Wyprostowane nogi lekko rozkładamy. Do tego ćwiczenia przyda się nam piłka (może być lekarska albo zwykła piłka do siatkówki czy koszykówki). Ćwiczenia polega na podawaniu piłki partnerowi wykonując skręt przez jedno ramię. Partner oddaje nam piłkę wykonując skręt w drugą stronę.
Ćwiczenie 5
Ostatnie ćwiczenie jest dobre jako ćwiczenie rozciągające. Dwie osoby stają odwrócone do siebie tyłem, tak, aby stykać się plecami. Następnie zginamy ręce w łokciach i chwytamy się pod ramionami. Nogi rozstawiamy na szerokość barków. Następnie jedna osoba pochyla się do przodu, unosząc tym samym partnera. Następnie wraca do pozycji pionowej. Teraz kolej na partnera, który wykonuje taki sam ruch. To ćwiczenie nazywamy dźwignią. Nie tylko wzmacnia mięśnie grzbietu, lecz także pomaga w rozluźnianiu mięśni.
We dwoje można wykonywać też ćwiczenia aerobowe takie jak biegi, pływanie, nordic walking czy jazda na rowerze. W ten sposób łączymy przyjemne z pożytecznym. Jeśli nie możesz zmobilizować się do ćwiczeń, poszukaj kogoś, kto wspomoże cię w treningach. Pamiętaj, we dwoje zawsze raźniej.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!