Trening funkcjonalny zdobywa coraz więcej zwolenników. Nic dziwnego. Korzyści z niego płynące są nieocenione dla naszego zdrowia, a przede wszystkim, dla naszej formy fizycznej. Czym więc jest trening funkcjonalny i na czym polega?
Trening funkcjonalny, jak sama nazwa wskazuje, ma na celu poprawę funkcjonowania naszego organizmu. Przede wszystkim ćwiczenia zawierają ruchy, które wykonujemy na co dzień. Dzięki odpowiedniemu zestawowi ćwiczeń nie tylko poprawiamy naszą kondycję, lecz także rzeźbimy sylwetkę i wzmacniamy mięśnie. W treningu funkcjonalnym znajdziemy tylko i wyłącznie ćwiczenia złożone czyli takie, które angażują do pracy wszystkie stawy (dlatego czasem o treningu funkcjonalnym mówi się, że jest wielostawowy). Pozwala to usprawnić nie tylko pracę stawów, lecz także poprawić działanie układu krążenia oraz zwiększyć wydolność naszego organizmu. Dużą korzyścią z treningu funkcjonalnego jest nie tylko ogólna poprawa kondycji naszego ciała, lecz także odciążenie kręgosłupa, który codzienne narażamy na urazy.
W treningu funkcjonalnym wykorzystuje się przyrządy, które pozwalają na wykonywanie ruchów we wszystkich płaszczyznach, a tym samym nie krępują ruchów. Wykonywać go mogą zarówno panie, jak i panowie. Trening ten jest szczególnie lubiany przez kobiety, gdyż mimo tego, że do niektórych ćwiczeń wykorzystuje się duże obciążenia, to nie muszą się one martwić o zbytni przyrost masy mięśniowej. W treningu funkcjonalnym nie chodzi o rozbudowanie masy, ale o dotarcie do głębokich mięśni i wzmocnienie ich, poprawienie ich gęstości i napięcia.
Jak zostało już wspomniane w treningu funkcjonalnym wykorzystuje się różnorodny sprzęt. Tak więc nie powinniśmy być zdziwieni, kiedy trener powie nam, że teraz będzie ćwiczyć wykorzystując:
- hantle
- sztangi
- kettleballs
- piłki lekarskie
- Bosu
- taśmy TRX
- worki z piaskiem
- drabinki
- piłki Body ball
- i wiele więcej
Taka różnorodność sprzyja nie tylko przełamaniu nudy treningowej, lecz przede wszystkim zwiększa efektywność wykonywanych ćwiczeń. W ten sposób, z pomocą każdego z tych sprzętów, docieramy do każdego mięśnia odpowiednio go aktywizując i wzmacniając. W treningu funkcjonalnym znajdziemy też standardowe ćwiczenia, do wykonania których nie potrzebujemy żadnego sprzętu, a są to między innymi:
- wykroki
- pompki
- przysiady
- spięcia
Tak jak w każdym treningu, tak i w tym przypadku powinniśmy pamiętać o regularności. Na trening funkcjonalny warto poświęcić minimu 2 dni w tygodniu. Jeżeli łączysz go z innymi treningami, warto poprosić trenera personalnego o pomoc w stworzeniu planu ćwiczeń, w którym uwzględni zarówno trening funkcjonalny, jak i inne plany treningowe. A wszystko dostosuje w taki sposób, aby nie przeciążyć organizmu i uniknąć kontuzji.
Przykładowe ćwiczenia z treningu funkcjonalnego:
- Do wykonania potrzebujemy Bosu. Bosu jest to przyrząd, który przypomina piłkę połączoną z platformą. Z jednej strony jest płaski, a z drugiej wypukły. Wbrew pozorom korzystanie z niego nie jest tak proste, jak się może wydawać. Wymaga od nas równowagi i siły utrzymania ciała. Jako że na co dzień przydaje nam się równowaga, to w treningu funkcjonalnym wykorzystuje się do tego Bosu. Wystarczy położyć je na podłodze płaską częścią, a stopami wejść na część wypukłą. Trenera ogranicza tylko wyobraźnia w wykorzystaniu Bosu, dlatego może on nam zalecić wykonywanie na nim np. przysiadów.
- Innym ćwiczeniem wykorzystującym Bosu jest plan czyli tak zwana deska. Bosu kładziemy na podłodze płaską stroną. Ręce opieramy na wypukłej części i przyjmujemy pozycję jak do pompki. Następnie sprawnymi ruchami rozpoczynamy przechodzenie od pompki do deski czyli zginamy ręce i opieramy się na bosu przedramionami. Zatrzymujemy ruch na chwilę i wracamy do pozycji wyjściowej. Przez cały czas nasze ciało powinno być odpowiednio napięte, plecy muszą być proste, a pośladki ściągnięte (w ten sposób zapobiegamy opadaniu bioder).
Przed rozpoczęciem treningu zadbaj o odpowiednią rozgrzewkę. Nie ma nic gorszego dla naszego organizmu niż nagły szok związany z dużym wysiłkiem.
Nurtuje Cię pytanie „jaka jest cena treningu personalnego” Zapraszamy do zapoznania się z naszym wpisem na blogu.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!