Noworoczne postanowienia dotyczą przede wszystkim zmian na lepsze. Jednym z najczęściej wymienianych jest powrócenie do aktywności fizycznej lub zrzucenie nadprogramowych kilogramów. Wtedy też trafiają na siłownię, a tam … zaczynają się gubić.

Miejsce dla każdego

Pierwszej wizycie na siłowni towarzyszy stres. Jeżeli do tej pory ćwiczyliśmy tylko w domu, to wizyta w miejscu, w którym znajduje się mnóstwo specjalistycznych sprzętów, może spowodować zawrót głowy. To, co jest także zauważalne to fakt, że siłownia to miejsce nie tylko dla kulturystów. Na siłowni spotkamy zarówno mężczyzn, jak i kobiety, młodzież, dorosłych i seniorów. I chociaż każda z nich może zajmować się czym innym, to wszystkie te osoby łączy jedna rzecz: zamiłowanie do ćwiczeń. Jednak zapominamy o tym i uważamy, że pojawiając się w nowym miejscu, wszystkie spojrzenia są skierowane na nas.

Pomoc profesjonalisty

Podstawowym błędem popełnianym przez osoby rozpoczynające przygodę z siłownią, jest działanie intuicyjne. Oznacza to, że próbujemy ćwiczyć na każdym sprzęcie, nie wiedząc do końca, jak prawidłowo z niego korzystać. Efektem zbytniej samodzielności są liczne kontuzje. Należy pamiętać, że ćwiczenia przynoszą lepsze rezultaty, jeżeli wykonujemy je w odpowiedni sposób. Prawidłowa technika to klucz do sukcesu. Wstydzimy się jednak poprosić o pomoc. Niesłusznie. Na siłowni do naszej dyspozycji są trenerzy personalni, których zadaniem jest pomóc nam w rozpoczęciu właściwego treningu i pokazanie nam, jak należy korzystać z danego przyrządu. Jeżeli nie chcemy korzystać z pomocy osoby, której nie znamy, możemy na siłownię udać się z trenerem personalnym, z którym ćwiczyliśmy do tej pory w domu. Oprócz instruktażu trener stworzy nam także odpowiedni program ćwiczeń. Przy pierwszym wykupieniu karnetu wiele siłowni oferuje darmowe stworzenie programu treningowego.

Nie taki diabeł straszny

Profesjonalne przyrządy do treningów z początku wydają się być bardzo skomplikowane. Jednak przy bliższym poznaniu okazuje się, że korzystanie z nich jest dziecinnie proste. Oprócz wyciągów na siłowni znajdziemy także sprzęt, który wiele osób ćwiczących ma w domu. Tak więc korzystać możemy także z hantli, skakanek, piłek czy gum do ćwiczeń. Niektóre ćwiczenia, jakie wskaże nam trener, może nie wymagać używania jakichkolwiek przyrządów. Wykorzystuje się do ich wykonywania tylko i wyłącznie siłę naszego ciała.

Różnorodność programów treningowych

Jak zostało już wspomniane, siłownia to miejsce, w którym panuje różnorodność i uniwersalność. Zatem o jednej porze dwie różne osoby, mogą wykonywać dwa różne treningi. Na siłowni możemy wykonać:

  • trening cardio
  • trening wytrzymałościowy
  • trening wzmacniający
  • trening rzeźbiący
  • trening kulturystyczny
  • trening z kettleballs
  • trening z trx
  • trening odchudzający

imagesCA5E9172

Nie musimy obawiać się tego, że jesteśmy oceniani przez innych. Siłownia jest miejscem, w którym każdy skupiony jest na swoim programie treningowym. Tam nie przychodzi się po to, aby poplotkować. Wszyscy obecni na siłowni mają jeden cel: zrealizować swój trening. Są też osoby, które uważają, że obecność innych, jest motywująca i sprawia, że staramy się bardziej, a w trening, wkładamy więcej wysiłku.

Siłownia pozwala także zwiększyć zakres treningów, a przede wszystkim pozwala rozwijać dalej sprawność fizyczną. Niewiele osób może pozwolić sobie na zakup i przechowywanie w domu sztang czy orbitreku lub rowerka stacjonarnego. Na siłowni możemy korzystać z nich do woli. Jeżeli dane obciążenie, z którym ćwiczyliśmy, przestaje być dla nas oporem, możemy śmiało je zwiększyć na siłowni. Dodatkowo, ćwicząc na siłowni zapewniamy sobie wsparcie podczas podnoszenia cięższych ciężarów, czego nie mamy zapewnionego podczas ćwiczenia w domu.

beznazwy

Na siłowni nie zapominajmy także o wykonaniu zarówno sesji rozgrzewającej, jak i wyciszającej. Bez tego trening nie będzie kompletny. A w zależności od rodzaju treningu trener personalny może nam pokazać, jaki rodzaj rozgrzewki wykonać, aby pobudzić do działania te mięśnie, których będziemy używać podczas treningu. Na siłowniach dostępne są także sauny, które pomagają odprężyć się po solidnie wykonanym treningu.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz