,

Dieta grejpfrutowa – czy to działa?

Dieta grejpfrutowa to program żywieniowy, który z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom cytrusów. Dieta ta opiera się na spożywaniu przy każdym posiłku grejpfrutów lub piciu soku grejpfrutowego, najlepiej świeżo wyciśniętego. Znana od wielu lat dieta grapefruitowa ma na celu szybką utratę masy ciała w bardzo krótkim czasie.

grapefruit

Obietnica

Dieta grapefruitowa obiecuje, że w ciągu 10-12 dni spalisz nawet kilka kilogramów! Co więcej dieta ta zapewnia utratę wagi bez głodówki i z jedzeniem posiłków o normalnych porach. Ten przepis na szczupłą sylwetkę jest znany od kilkunastu lat, a od kiedy tylko się pojawił swoją popularnością pokonał inne diety.

 

Dlaczego grapefruity?

Grapefruity posiadają wiele zalet, które mogą być kluczowe w walce z nadmiernymi kilogramami. Przede wszystkim owoce te są bogate w wodę, beta karoten oraz włókna roślinne. Te składniki doskonale wypełniają żołądek, co powoduje uczucie sytości. Oznacza to, że zjadając połówkę grapefruita przed posiłkiem zjesz znacznie mniej. Wysoka zwartość witaminy C to kolejny atut grejpfrutów. Powoduje ona obniżenie cholesterolu oraz zmniejszenie uczucia zmęczenia. Grapefruity są niskokaloryczne i nie zawierają ani grama tłuszczu!

 

Czy to działa?

Działa, ale grejpfruty nie spalają tłuszczu! Dotychczas odnotowano kilka badań na temat wpływu grejpfrutów na utratę wagi. W jednym z nich, otyli ludzie, którzy jedli pół grejpfruta przed posiłkiem przez okres 12 tygodni stracili na wadze znacznie więcej niż ci którzy nie spożywali tych owoców. Woda zawarta w grejpfrucie pomaga w poczuciu sytości. Ale jeśli myślisz ze grejpfruty stopią tłuszcz to możesz się mocno rozczarować.

 

Co można, a czego nie można jeść?

Jeśli myślisz o tej diecie lepiej zacznij uwielbiać grejpfruty! W tym planie żywieniowym są one spożywane przy każdym posiłku. Ponadto dieta grejpfrutowa zakłada ograniczenie cukru
i węglowodanów (w tym ryżu, ziemniaków i makaronu). Zalecane jest także unikanie niektórych pokarmów, takich jak seler i biała cebula. W czasie tej diety należy jeść więcej pokarmów bogatych w białka, tłuszcze i cholesterol (np. wieprzowina, jaja, czerwone mięso). Konieczne jest zjadanie grejpfruta lub wypijanie soku grejpfrutowego przed każdym posiłkiem! Istnieją bardziej restrykcyjne warianty diety grejpfrutowej, które zalecają ograniczenie się do 800 kalorii dziennie. Będąc na tej diecie można również pić 8 szklanek wody i 1 filiżankę kawy dziennie.

 

Zalety

Największym plusem diety grejpfrutowej jest jej szybki rezultat. Wiele osób poszukuje szybkiego sposobu na zrzucenie kilku kilogramów, zwłaszcza na specjalne okazje, kiedy to każdy chce wyglądać jak najlepiej. Dieta grejpfrutowa z pewnością pomoże ten plan zrealizować.

Ponadto ten program żywieniowy jest niskokaloryczny oraz bardzo pożywny. Grejpfruty to dobry wybór nie tylko jeżeli chodzi o utratę wagi, ale także dla ogólnego stanu zdrowia. Sama witamina C wspomaga działanie układu odpornościowego.

 

Wady

Dieta grapefruitowa dostarcza organizmowi jedynie 1300-1700 kalorii w ciągu dnia. Ponadto ten plan żywieniowy jest ubogi w tłuszcze, które zawierają cenne witaminy A, D, E oraz K. Dlatego dłuższy czas stosowania tej diety może przyczynić się do różnych zaburzeń organizmu.

Sok grejpfrutowy ma tendencję do zakłócania działania niektórych leków. Na przykład, picie soku grejpfrutowego podczas przyjmowania statyn zwiększa wchłanianie tych leków do krwiobiegu. Wyższe ich stężenie we krwi może zwiększać ryzyko niepożądanych powikłań, w tym zaburzenia czynności wątroby i nerek. W stosunku do innych leków takich, jak środki przeciwhistaminowe, sok grejpfrutowy może zmniejszać ilość leku, który jest absorbowany, co z kolei zmniejsza skuteczność danego leku. Warto zwrócić się do lekarza lub farmaceuty z zapytaniem czy możesz pic sok grejpfrutowy i jeść świeże grejpfruty w dużej ilości podczas przyjmowania zapisanych tobie leków.

Kolejnym minusem tej diety może być fakt, iż spożywanie przed każdym posiłkiem grejpfrutów po dość krótkim czasie może się zwyczajnie znudzić co spowoduje zaprzestanie diety i powrót do wcześniejszych nawyków żywieniowych.

 

Uwaga dla alergików!

Cytrusy są jednymi z najsilniejszych alergenów. Przed przystąpieniem do diety grejpfrutowej upewnij się, że Ci nie zaszkodzą.

 

Czy po diecie grapefruitowej następuje efekt jojo? Jeżeli szybko powrócimy do złych nawyków żywieniowych bez zastosowania planu mającego na celu stabilizację wagi, powrót zbędnych kilogramów będzie oczywiście możliwy.

 

Trzonem diety grejpfrutowej jest ograniczenie spożywanych codziennie kalorii. Nawet bez stosowania grejpfrutów spowodowałoby to spadek wagi. Należy mieć na uwadze, że zrzucenie prawie 10 kilogramów w ciągu 12 dni jest nierealistyczne. Nawet jeśli by się to udało to byłaby to utrata wody i mięśni, a nie spalenie nadmiernego tłuszczu. Włączenie do diety grejpfrutów to bardzo dobry pomysł – są one niezmiernie zdrowe, ale trzeba pamiętać o dostarczaniu organizmowi wszystkich niezbędnych dla niego substancji odżywczych w umiarkowanych ilościach. A jeżeli chcemy uzyskać szczupłą i smukłą sylwetkę warto poza dietą prowadzić aktywny tryb życia.