,

Grupa krwi a dieta

Czy dieta oparta o grupę krwi pomoże zrzucić zbędne kilogramy i utrzymać organizm
w zdrowiu? Dieta zgodna z grupą krwi – O, A, B, AB – zyskała tyle samo przeciwników, co zwolenników. Przeczytaj, czym charakteryzuje się ten rodzaj diety oraz co jest zalecane dla osób z poszczególnymi grupami krwi.

grupy krwi

Idea

Ideę żywienia zgodnie z grupą krwi stworzył Peter J. D’Adamo. D’Adamo. Według twórcy tej diety żywność reaguje chemicznie z krwią w organizmie. Jeżeli będzie się spożywało produkty przeznaczone dla danej grupy krwi wówczas ciało będzie efektywniej trawiło pokarm. W efekcie, czego możliwa będzie utrata wagi oraz mniejsze ryzyko wystąpienia chorób, a cały organizm będzie miał więcej energii.

 

Czy to działa?

Dieta oparta na grupie krwi nie ma naukowego potwierdzenia, nie było dotąd żadnych badań porównujących stan zdrowia osób będących na tej diecie do stanu zdrowia osób na innych dietach. Jedyne badania, wykazały, że ludzie z pewnymi grupami krwi mogą znacznie obniżyć poziom cholesterolu stosując tą dietę. Jednak żadne badania nie dowodzą, że dieta oparta na grupie krwi przyczynia się do utraty wagi. Ponadto autor diety jest często przedstawiany, jako lekarz medycyny naturalnej, w rzeczywistości nie jest lekarzem, nieporozumienie wynika z błędnego tłumaczenia.

 

Co według D’Adamo można jeść?

Jest to ściśle powiązane z grupą krwi. Poniżej znajdziesz, co D’Adamo zaleca dla każdego typu.

 

Grupa „A”. Dieta osób z tą grupą krwi opiera się na owocach i warzywach oraz produktach pełnoziarnistych. Wręcz zabronione jest mięso, niektóre ryby, a także nabiał, ziemniaki, papryka czerwona. Nie wolno spożywać piwa ani napojów gazowanych. D’Adamo twierdzi, że osoby z tym typem krwi maja wrażliwy układ odpornościowy, dlatego spożywane produkty powinny być ekologiczne i świeże

 

Grupa „B”. Osoby z takim typem krwi powinny unikać następujących produktów: pomidorów, kukurydzy, pszenicy, olejów roślinnych, krewetek, soczewicy, wszystkich rodzajów orzechów oraz nasion sezamu. Dla nich także kurczak może być problematyczny w trawieniu. D’Adamo postuluje natomiast spożywanie zielonych warzyw, jajek, wędlin, niskotłuszczowego nabiału, baraniny, dziczyzny, natomiast do picia najlepsza będzie zielona herbata.

 

Grupa „AB”. D’Adamo w tym przypadku zaleca dietę opierającą się o owoce morza, nabiał, tofu, mąkę żytnią, brązowy ryż i zielone warzywa. Niezalecane jest spożywanie czerwonego mięsa, kaszy gryczanej, masła oraz pełnego mleka. Należy unikać także pomarańczy, bananów i nasion oraz pestek. D’Adamo twierdzi także, że osoby z ta grupa krwi maja niski poziom kwasu żołądkowego, dlatego powinny unikać alkoholu, kofeiny oraz produktów wędzonych.

 

Grupa „O”. Osoby z ta grupą krwi powinny być na wysoce proteinowej diecie opartej na drobiu, chudym mięsie, rybach, owocach morza, warzywach strączkowych, brokułach, bananach oraz nabiale. Natomiast gluten, znajdujący się w pszenicy, powinien zostać wyeliminowany. Ponadto trzeba unikać ziemniaków, pestek słonecznika, brukselki, soczewicy i kalafiora. Piwo oraz alkohol wysokoprocentowy są zdecydowanie niezalecane. D’Adamo zaleca także dla tych osób suplementację, która miałaby pomóc w problemach żołądkowych, które zazwyczaj dotykają ludzi z grupą krwi O.

 

Zagrożenia

Dieta oparta o grupę krwi stosowana przez krótki czas nie jest niebezpieczna, ale stosowana dłużej może przyczynić się do wielu chorób. Ze względu na fakt odrzucenia wielu cennych składników ożywczych może pojawić się anemia, osteoporoza, a także wiele innych problemów ze zdrowiem. Autor diety zakłada, że ludzie różniący się grupą krwi różnią się także przemianą materii. Jest to założenie błędne, ponieważ sam proces pozyskiwania energii ze składników odżywczych jest taki sam niezależenie od klimatu, rasy czy grupy krwi. Świadczy o tym także obecnych w organizmie różnych osób takich samych hormonów i enzymów.

Czy ta dieta powoduje zrzucenie zbędnych kilogramów? Owszem, jak każda dieta, która zakłada wyeliminowanie wielu produktów spożywczych, a przez to dostarczana jest mniejsza ilość kalorii. Jednakże zaraz po zaprzestaniu diety stracone kilogramy bardzo szybko wracają.

 

Zalety

Dieta oparta o grupy krwi wyklucza produkty, które są szkodliwe dla organizmu, a opiera się na nieprzetworzonych produktach. W ten sposób zmniejsza się zawartość przyjmowanej
w pokarmach soli oraz cholesterolu. Zaleta jest także fakt, iż nie trzeba liczyć kalorii, a jedynie postawić na uporządkowanie przyjmowanych produktów.

 

Całkowite wykluczanie z jadłospisu wielu cennych produktów tylko, dlatego, że twierdzi tak D’Adamo, opierając się na niepotwierdzonej teorii, nie jest dobrym pomysłem. Warto zasięgnąć rady specjalisty, dietetyka bądź lekarza, czy przy naszym stanie zdrowia, nie zaszkodzimy sobie wykluczając z naszej diety wiele produktów.

Wyeliminowanie wielu potrzebnych składników odżywczych może przyczynić się do pogorszenia staniu zdrowia. Jednakże, jeśli po zapoznaniu się z dietą proponowaną przez Petera D’Adamo włączymy do naszego jadłospisu nowe, zdrowe produkty z pewnością wyjdzie to nam na zdrowie.