,

7 cudownych właściwości wody

Człowiek jest istotą wodną. Nasz organizm składa się aż w 70-75% z wody. Podobnie jak Ziemia – około 75% jej powierzchni pokrywa woda. Większość z nas w ogóle nie myśli o wodzie, która pijemy. Napełniamy szklankę wodą i wypijamy. Ta zwykła, bez zapachu i koloru ciecz ukrywa w sobie wiele cennych dla człowieka właściwości.

 

1. Woda pozwala utrzymać szczupłą sylwetkę

Próbuje schudnąć? Woda rozkręca napędza metabolizm i pomaga zachować uczucie sytości. Jeżeli zastąpisz napoje zawierające kalorie szklankę wody przed posiłkiem poczujesz się pełniejszy, przez co zjesz mniej. Picie większej ilości wody pomaga zwiększyć wydajność metabolizmu – zwłaszcza, jeśli woda jest zimna. Wówczas Twoje ciało musi silniej pracować, aby ogrzać wypijaną wodę powoduje to spalanie kilku dodatkowych kalorii.

 

2. Woda dodaje energii

Jeśli czujesz się wyczerpany dzięki wodzie możesz dostać zastrzyk energii. To właśnie odwodnienie sprawia, że czujesz się zmęczony. Dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości wody pomoże sercu pompować krew bardziej efektywnie. Ponadto woda pomaga w transporcie krwi oraz innych niezbędnych składników odżywczych do wszystkich komórek ciała.

 

3. Woda odżywia skórę

Gdy organizm jest odwodniony pojawiają się drobne linie i zmarszczki. Woda jest z własnej natury jak krem pielęgnacyjny. Picie wody nawadnia komórki skóry I napompowuje je uelastyczniając. To sprawia, że twarz wygląda młodziej. Woda przyczynia się także do usuwania z organizmy zanieczyszczeń, poprawia krążenie i przepływ krwi to wszystko poprawia blask skóry.

woda

4. Woda obniża stres

70-80% tkanki mózgowej stanowi woda. Jeżeli jesteś odwodniony Twoje ciało i umysł są narażone na silniejszy stres. Jeśli tylko poczujesz pragnienie to pierwszy znak, że jesteś już trochę odwodniony. Aby utrzymywać poziom stresu na, jak najniższym poziomie warto zawsze trzymać szklankę wody na biurku albo nosić ze sobą butelkę wody i popijać regularnie.

 

5. Woda pomaga w trawieniu

Wraz z błonnikiem, woda jest bardzo ważna dla prawidłowego i dobrego trawienia. Woda pomaga rozpuszczać niestrawione resztki i sprawnie przenosić je wzdłuż przewodu pokarmowego. Jeśli jesteś odwodniony twój organizm wchłania całą pozostała wodę. Odwodnienie powoduje wysuszenie jelit i uczynienie ich mniej zdolnych do przekazywania dalej resztek pokarmu.

 

6. Woda wzmacnia napięcie mięśni

Picie dużej ilości wody pomaga zapobiegać skurczom mięśni, a także „smaruje” wszytskie stawy. Kiedy twój organizm jest dobrze nawodniony możesz wykonywać ćwiczenia i zadnia fizyczne znacznie dłużej i z większa siłą. Woda ochroni Cię przed szybkim wyczerpaniem organizmu.

 

7. Woda zmniejsza ryzyko powstawania kamieni nerkowych

Coraz częściej spotykane są przypadki wstępowania kamieni nerkowych. Powodem tego jest fakt, iż ludzie – w tym także dzieci – nie piją wystarczających ilości wody. Woda powoduje rozcieńczenie soli i minerałów znajdujących się w moczu. To one właśnie tworzą stałe kryształy nazywane kamieniami nerkowymi. Kamienie nerkowe nie mogą tworzyć się w silnie rozcieńczonym moczu, dlatego można zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia pijąc dużo wody.

 

Czy pijesz wystarczające ilości wody?

Większość zdrowych dorosłych osób powinna pic tyle, aby zaspokajając na bieżąco pragnienie. Ale dokładna ilość zapotrzebowania na wodę związana jest z poziomem wykazywanej aktywności, ogólnego stanu zdrowia, a także warunków pogodowych. Z pewnością potrzebujesz dużo więcej wody jeśli intensywnie ćwiczysz. Woda ma także duże znaczenie w procesie spalania zbędnych kilogramów. Jeżeli stosujesz dietę i dużo ćwiczysz musisz pamiętać o ciągłym nawadnianiu organizmu. Ponadto woda ucieka z organizmu jeśli masz skłonność do intensywnego pocenia się. Natomiast brak wody powoduje zagęszczenie krwi, co obciąża serce i także spowalnia usuwanie toksyn z organizmu.

 

Wodę tracisz wodę przez cały dzień: podczas oddychania, pocenia się, wydalania moczu i ruchu jelit. Jeśli jest gorąco lub aktywnie ćwiczysz możesz tracić jej jeszcze więcej. Odwodnienie zaburza pracę całego organizmu i negatywnie wpływa na samopoczucie. Dostarczanie odpowiednich ilości wody to Twoje podstawowe zadanie podczas całego dnia.