,

Zielona herbata – cudowny eliksir na odchudzanie?

Zielona herbata jest prawdopodobnie najzdrowszym napojem na świecie. Jest naładowana przeciwutleniaczami oraz innymi substancjami korzystnymi dla zdrowia. Wiele badań wykazało, że zielona herbata może zwiększyć spalanie tkanki tłuszczowej, a tym samym pomóc zrzucić zbędne kilogramy. Czy to działa? A jeśli tak to jak?

 

Co zawiera zielona herbata?

Zielona herbata to nie tylko gorąca, aromatyzowana woda. Liście zielonej herbaty zawierają wiele bioaktywnych substancji uwalnianych po rozpuszczeniu wodzie. Kiedy wypijasz kubek zielonej herbaty do Twojego organizmu trafia mnóstwo substancji mających na niego korzystny wpływ. Najbardziej znanym składnikiem tej herbaty jest kofeina. Filiżanka zielonej herbaty zawiera znacznie mniej kofeiny (24-40 mg) niż filiżanka kawy (100-200 mg), ale już taka ilość wystarczy, aby wywołać łagodne działanie pobudzające. Kofeina jest doskonale znana, jako substancja stymulująca spalenie tłuszczy oraz zwiększająca wydajność wykonywanych ćwiczeń.

Jednakże najważniejsze są antyoksydanty, w które zielona herbata jest niezwykle bogata. Najsilniejszymi z nich są katechiny, a szczególnie jedna substancja zwana EGCG (galusan epigallokatechiny). EGCG jest niezwykle silnym przeciwutleniaczem – 100 razy silniejszym niż witamina C. Substancja ta posiada, poza silnymi właściwościami przeciwnowotworowymi, zdolność przyspieszania metabolizmu – co jest szczególnie ważne, gdy chcesz zrzucić zbędne kilogramy.

Należy mieć na uwadze, że korzystny wpływ można uzyskać pijąc napoje na bazie tej herbaty, a także stosując jej ekstrakt. W większości badań nad korzystnym wpływem zielonej herbaty wykorzystywane są właśnie ekstrakty.

 

zielona herbata

 

Jak to działa?

Aby spalić tłuszcz najpierw musi być on uwolniony z komórki tłuszczowej i dostać się do krwiobiegu. Związki aktywne zawarte w zielonej herbacie mogą ułatwiać ten proces poprzez zwiększanie skutków działania hormonów odpowiedzialnych za spalanie tłuszczu. Główny przeciwutleniacz herbaty – EGCG, może hamować działanie enzymu, który odpowiada za rozkładanie się hormonu – noradrenaliny. Gdy enzym ten jest zahamowany, rośnie ilość noradrenaliny. Hormon ten wykorzystywany jest przez układ nerwowy, jako sygnał dla komórek tłuszczowych, aby te z kolei uwolniły tłuszcz. Dlatego im więcej noradrenaliny tym silniejszy sygnał otrzymują komórki tłuszczowe, a tym samym więcej tłuszczu jest z nich uwalniane. Obecne w zielonej herbacie kofeina i EGCG mogą w rzeczywistości mieć działanie synergistyczne, ponieważ w kolejnym etapie tego procesu rolę odkrywa właśnie kofeina. Efektem końcowym jest, rozbicie komórek tłuszczowych i wodostanie się tłuszczu do krwiobiegu gdzie jest on dostępny do użycia przez komórki, które potrzebują energii, np. komórki mięśniowe.

 

Idealnie połączenie

Idealnie połączenie to picie zielonej herbaty i aktywność fizyczna. Dlaczego? Wiele badań wskazało, że zielona herbata doskonale wzmacnia efekt spalania tłuszczu podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych. Badania wykazały, że zielona herbata może zwiększyć efekt ćwiczeń aż o 17%! Inne badania wskazały, że regularne picie zielonej herbaty powoduje zwiększone spalanie tkanki tłuszczowej zarówno podczas ćwiczeń, jak i w czasie odpoczynku.

 

Przepis na herbatę

Aby zaparzyć idealną i najzdrowszą herbatę warto zapamiętać trzy proste zasady.

  • Po pierwsze nie zalewaj zielonej herbaty wrzącą wodą. Wpływa ona niekorzystnie na katechiny – bardzo pożyteczne antyoksydanty. Użyj lepiej wody, która ma 60-70oC.
  • Po drugie dodaj cytrynę. Zawarta w niej witamina C sprawi, że katechiny łatwiej będą się absorbowały.
  • Po trzecie warto wybrać tą droższą zieloną herbatę. Będzie ona miała z pewnością wyższy poziom korzystnych dla organizmu substancji niż tanie herbatki czy napoje na bazie zielonej herbaty.

 

Jeżeli myślisz, że samo picie dużych ilości zielonej herbaty spowoduje, ze stracisz na wadze niestety muszę Cię rozczarować. Wspawanie działanie herbaty będzie widoczne jedynie w połączeniu z regularnymi ćwiczeniami fizycznymi, bo tylko wówczas uzyskasz porządne efekty. Poza tym zielona herbata (oczywiście bez cukru!) jest doskonałym zamiennikiem innych słodkich napojów. Jeżeli wypijesz 1-2 filiżanki zielonej herbaty zamiast puszki napoju to w ciągu całego roku, a nawet już miesiąca, z pewnością zaoszczędzisz mnóstwo kalorii!