,

Trener personalny – kto to taki?

Jeśli chcesz schudnąć, zadbać o zdrowie, skorygować postawę lub poprawić swoją ogólną kondycję wynajęcie osobistego trenera może być krokiem w dobrym kierunku. Dobry trener pomoże skonfigurować program ćwiczeń najlepszy dla Ciebie. Kim właściwie jest trener personalny? Jaką pełni funkcję? To już przeszłość, że trener osobisty jest tylko dla bogatych i gwiazd! Może i Ty potrzebujesz takiej osoby?

 

Kim jest trener personalny?

Osobisty trener powinien być osobą wykształcona i posiadać certyfikat organizacji fitness. Trener personalny, to nie tylko ekspert w zakresie swojej specjalności sportowej i metod treningowych, ale także powinien posiadać wiedzę z zakresu innych dziedzin, takich jak: prawidłowe żywienie, suplementacja podczas treningów czy fizjologia wysiłku (co pozwala zapobiec kontuzjom
i przetrenowaniu).

Pierwszym zadaniem trenera jest ocena poziomu kondycji oraz uzyskanie informacji na temat celów lub ustalenie celów, które maja zostać osiągnięte podczas treningów. Następnie trener tworzy program ćwiczeń niezbędnych do ich realizacji postawionych założeń. Trener personalny pomoże także w zachowaniu ciągłej motywacji, a w razie zmęczenia, zawsze wesprze mentalnie. Rolą trenera jest ponadto edukacja na temat prawidłowego żywienia i uświadomienie klientowi, że efekty treningowe zależą również od tego, co się je.

 

Jak znaleźć osobistego trenera?

Najlepszym miejscem do szukania trenera personalnego jest lokalny fitness club bądź siłownia. Nie daleko od domu czy od miejsca praca, tak abyś miał dobry dojazd na zajęcia. Większość obiektów sportowych zatrudnia, jako personel właśnie trenerów osobistych. Koszt zależy od miejsca, do którego będziesz uczęszczać, a także od doświadczenia i wykształcenia trenera. Warto zapytać znajomych o referencje, na pewno ktoś ma jakieś doświadczenia w treningu personalnym albo osiągnął wytyczone sobie cele z trenerem osobistym. Kiedy jesteś na siłowni możesz obejrzeć jak obecni tam trenerzy pracują ze sowimi klientami, zobaczyć jak wyglądają takie zajęcia i ocenić, czy któryś z obecnych trenerów Ci pasuje.

 

9560-670x446

 

Na co zwrócić uwagę wybierając trenera?

Po pierwsze wykształcenie. Im trener personalny będzie bardziej wyedukowany w różnych dziedzinach poza swoją dyscypliną sportową, tym ćwiczenia będą bezpieczniejsze i efektywniejsze. Trzeba zwrócić uwagę, czy trener posiada aktualny certyfikat.

Po drugie doświadczenie. Upewnij się, że trener ma doświadczenie, w realizowaniu celów podobnych do Twoich. Na przykład, jeśli jesteś kulturystą, chcesz kogoś doświadczonego w tej dziedzinie. Dodatkowo, jeśli masz konkretny problem medyczny, uraz lub na przykład jesteś w ciąży upewnij się, że trener wie, co robić w takich przypadkach.

Bardzo ważne! Dobry trener podczas sesji będzie skupiał się tylko i wyłącznie na Tobie. Ponadto będzie regularnie oceniać swoje postępy i w razie zaistnienia potrzeby dostosowywać trening.

Dobry trener będzie uważnie słuchać tego, co mówisz. Sprawdź, czy dokładnie rozumie Twoje cele. Osobowość trenera jest także ważna, ponieważ będziesz z nim bądź z nią ściśle współpracować przez dłuższy czas. Upewnij się, że dogadasz się z trenerem i bez skrepowania będziesz mógł mu zadawać pytania.

 

Zalety treningu personalnego

Osoby ćwiczące z trenerem osobistym, jako największą zaletę wymieniają wsparcie ze strony trenera, ciągłą motywację w grosze dni i w chwilach zwątpienia. Kolejną niewątpliwie ważną zaletą jest doskonalenie techniki ćwiczeń. Podczas treningu trener obserwuje klienta, koryguje błędy, tłumaczy jak wykonywać poszczególne ćwiczenia. Takie wsparcie zapewnia lepszą pracę mięśni, co z kolei zwiększa efektywność. Takie zajęcia są urozmaicone, mniej nudne poprzez stosowanie różnego sprzętu. Trener personalny poprzez dbanie, aby zalecone ćwiczenia były wykonywane prawidłowo zadba także o Twoje bezpieczeństwo.

Praca z trenerem osobistym to także oszczędność czasu. Sesja przeważnie trawa 60 minut, podczas których 100% czasu wykorzystane jest na efektywne i prawidłowe ćwiczenia. Nie marnujesz czasu na aktywność, która nie przyniesie Ci żadnych efektów. Wreszcie! Podczas treningu personalnego szybciej osiągniesz upragnioną sylwetkę, skutecznie schudniesz i ukształtujesz swoje ciało.

 

Jeżeli udając się do fitness clubu nie wiesz, co ze sobą zrobić, jakie zajęcia wybrać i na co zwrócić uwagę warto zasięgnąć rady trenera personalnego. Wiele klubów oferuje darmowe konsultacje, warto spróbować i sprawdzić czy taki rodzaj treningu – sam na sam z trenerem – Ci odpowiada. Każdy z nas jest inny: różnimy się budową, przemianą materii, mamy inne wymagania, cele i poziom motywacji. Dlatego, aby trening był w pełni aktywny musi być dopasowany indywidualnie przez specjalistę.