Dlaczego nie jesteś silniejszy?

Czy czasem czujesz się jakbyś osiągnął stagnację, stan, w którym bez względu na to, co zrobisz po prostu nie wydajesz się już być silniejszy czy bardziej sprawny? Z tym problemy spotyka się większość osób, które intensywnie ćwiczą. Taki stan to jedna z większych wad treningów kształtujących Twoje ciało – bardzo trudno jest w pewnym momencie zmierzyć progres. To może być z pewnością bardzo zniechęcające, że pomimo wysiłków ciągle stoisz w miejscu. Istniej kilka powodów dlaczego może tak się dziać. Oto 5 podstawowych, które sprawiają, że nie jesteś silniejszy.

 

1. Nie pracujesz wystarczająco ciężko

To może wydawać się aż za oczywiste, ale jedynym sposobem by stawać się coraz silniejszym jest ciężko ćwiczyć cały czas i dawać z siebie wszystko. Tak, to oznacza by działać szybko, na 100% i bez robienia zbytecznych przerw, ale także oznacza, że trzeba wykonywać najcięższa wersję wszystkich ćwiczeń, aż do zmęczenia. Następnie natychmiast przechodzić do najprostszej wersji tego ćwiczenia. Tak więc, na przykład jeśli masz zrobić kilka pompek kształtujących twój triceps, rób je do momentu, aż nie możesz więcej, następnie opuść kolana na ziemie i kontynuuj. To samo odnosi się do jakichkolwiek innych ćwiczeń – zaczynaj od najtrudniejszych wariantów i kończ ich najprostsza wersją.

Popychanie Twojego ciała w taki sposób sprawia, że z każdym treningiem zdobywasz nowy przyrost siły. Tylko nie przeholuj! Alternatywnie zamiast robić więcej i mocniej wprowadzaj małe modyfikacje, czasem wystarczy nawet kolejności ćwiczeń.

 

2. Nie zauważasz swoich postępów

Podczas ćwiczeń kształtujących Twoje ciało i budujących siłę czasami naprawdę trudno jest powiedzieć, czy robisz postępy. Specyfika tego typu ćwiczeń jest taka, że nigdy nie będziemy po prostu w stanie na bieżąco monitorować postępu. To może potrwać tygodnie, miesiące, a nawet cały rok zanim dostrzeżesz, że jesteś na kolejnym etapie. W rzeczywistości nie oznacza to, że nie robisz postępów w ogóle. Cały czas podczas wykonywania ćwiczeń będziesz osiągał małe sukcesy – czasem tak małe, że łatwo je przegapić.

Najlepszym sposobem aby na bieżąco monitorować postępy jest prowadzenie dziennika fitness, w którym będziesz notować czas ćwiczeń, ilość powtórzeń etc. Spisując swoje treningi oraz to, jak się czujesz po nich i ile potrzebowałeś czasu na regenerację po ćwiczeniach pozwoli ci obiektywnie spojrzeć na progres jaki wykonałeś i określić w jakim miejscu obecnie się znajdujesz. Jest to także jedna z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić, aby ciągle utrzymywać motywację i dążyć do wyznaczonego celu.

 

3. Nie masz jasnego celu

Jedną z najważniejszych rzeczy, którą zalecają trenerzy kiedy rozpoczyna się treningi jest posiadanie jasno określonego celu, na każdym etapie ćwiczeń. Nie chodzi tylko i wyłącznie o cel ostateczny jak np. udział w zawodach, ale małe cele stawiane sobie przed każdym treningiem: ilość powtórzeń danego ćwiczenia czy przebiegniecie jakiegoś dystansu.

Stawianie sobie celów do osiągnięcia podczas całego planu treningowego jest bardzo ważnym krokiem w celu uzyskania siły i uniknięcia stagnacji. Dlaczego? Ponieważ jest to dużo bardziej motywujące, gdy masz cel, na którym możesz się skupiać przy każdym treningu. Bez niego bardzo łatwo jest popaść w rutynę, przestać się starać i trenować coraz ciężej.

 

4. Oszukujesz siebie

Jeśli kiedykolwiek pracowałeś z osobistym trenerem, pewnie pamiętasz o ile trudniej było wykonywać ćwiczenia pod jego okiem od tych wykonywanych samodzielnie. Pamiętasz, jak wiele dawałeś z siebie i jak bardzo przykładałeś się do każdego ćwiczenia? Taka jest ludzka natura: dajemy z siebie wszystko, gdy ktoś to obserwuje, aby pokazać jak silni jesteśmy. I nie ma co ukrywać, trener osobisty tuż obok potrafi zmotywować zdecydowanie lepiej niż potrafimy zrobić to sami.

Jednak dla tych, co pracują samodzielnie, konieczne jest znalezienie sposobu by ćwiczyć, gdy nikt nie patrzy tak dokładnie i ciężko, jak pod czujnym okiem trenera. Czy odpuszczasz sobie podczas treningu zamiast robić najtrudniejsza wersje ćwiczenia? Albo czy poddajesz się wcześniej niż naprawdę jesteś zmęczony? Następnym razem, gdy zdarzy się taka sytuacja wyobraź sobie, że ktoś stoi obok i na Ciebie patrzy – natychmiast przestaniesz oszukiwać. Albo prościej – zacznij ćwiczyć pod czujnym okiem profesjonalisty.

 

5. Za mało angażujesz się psychicznie

Jeśli czujesz, że już minęło dużo czasu odkąd zrobiłeś znaczący krok w stronę poprawy swojej siły być może to dobry moment by ocenić swoja postawę i zmienić swoje nastawienie. Czy chcesz tego wystarczająco mocno? Czy takie nieprzynoszące już efektów treningi wystarczą Ci do końca życia? Nie ma wątpliwości, że treningi są ciężkie, ale trzeba pokonywać także bariery mentalne i wszelkie psychiczne przeszkody, które stoją na drodze do osiągnięcia celu.

strong3

Nie poddawaj się!

Stawanie się coraz silniejszym i sprawniejszym zajmuje trochę czasu, efekty nie pojawia się
z dnia na dzień. Pomimo, że każdy z nas ma jakieś ograniczenia fizyczne, każdy może robić niesamowite rzeczy, jeśli tylko ciężko pracuje, wkłada w to całe serce i myśli pozytywnie!