„Pij z głową – ciesz się życiem” – jak nasze głowy zachowują się po dwóch z pianką ;)

­­„Pij z głową – ciesz się życiem” – jak nasze głowy zachowują się po dwóch z pianką ;)

 

Zostałam zaproszona przez Agencję Charyzma, Doradcy Komunikacji Biznesowej jako ekspert – trener do eventu organizowanego przez jeden z wiodących w Polsce Browarów -Grupę Żywiec. Dietetyk sportowy Justyna Mizera przekazała wiele cennych informacji o wpływie alkoholu na dietę. Prowadzący Kuba Bielak z TVN Turbo i Akademii Bezpiecznej Jazdy dbał o atmosferę i dobrą zabawę, a całe wydarzenie było utrzymane w luźnej atmosferze mimo, bardzo poważnego przekazu jakie niosło. Celem spotkania było pokazanie uczestnikom jaki wpływ ma alkohol na organizm człowieka, a przede wszystkim zdolności psycho-ruchowe._MG_1265

 

Do udziału w tym specyficznym eksperymencie zostali zaproszeni  pracownicy Grupy Żywiec, którzy wzięli udział w konkursie, „dokończ zdanie” – „Świadoma konsumpcja to…” Wygrali i wystartowali – sześć kobiet i sześciu mężczyzn – zabawa przednia, a wyniki co najmniej zaskakujące.

 

 

Co mieli do wykonania nasi zawodnicy

 1. Test zręcznościowy – przejście po wyznaczonej linii ma na celu sprawdzenie koordynacji ruchowej oraz równowagi
 2. Testy wydolnościowe – rower stacjonarny i wioślarz
 3. Test zręcznościowy – zbieranie małych przedmiotów z podłogi oraz przenoszenie winogron przy użyciu pałeczek z naczynia do naczynia
 4. Test równowagi – stanie na jednej nodze, czyli jaskółka
 5. Test refleksu – komputerowe sprawdzenie czasu reakcji
 6. Koordynacja procesów myślowych – sprawdzanie zakłóceń mowy i rozwiązywanie prostych zadań matematycznych

_MG_0947

 

Przed spożyciem alkoholu

Wszyscy dość nieśmiali, małomówni, spięci – dodam, że konkurenci pochodzili z różnych oddziałów rozsianych po całej Polsce. Widać było że starali się swoje zadania wykonać jak najlepiej, jak najdokładniej. Spisaliśmy wyniki na indywidualnej karcie każdego zawodnika.

_MG_1120

I przyszła pora na party time! Każdy z uczestników wypił przynajmniej 2 piwa, po czym wszyscy zostali przebadani alkomatem przed przystąpieniem do drugiej tury zawodów. Wszyscy musieli podjąć te same konkurencje, które wykonywali przed wypiciem piwa.

Po spożyciu alkoholu

Widać było luz, pozytywne wibracje i szerokie uśmiechy u wszystkich. Poznali się lepiej, więc także znikło napięcie i potrzeba rywalizacji. Uwaga: około 80% uczestników poddana tym samym testom wykonała je lepiej, niż za pierwszym razem, kiedy to byli trzeźwi. Jedyny error pojawił się przy konkurencjach sprawnościowych – rowerek i wioślarz – totalny spadek wydolności i podwyższone tętno. Zadania wymagające sprawności, równowagi poszły o niebo lepiej, a czytanie wiersza „W Chrzebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie” – mimo zwykłej poprawności dykcji, przywołało u co poniektórych zdolności aktorskie. No i trochę gorzej było z matmą i refleksem.

 

_MG_1262

Nie chcę tu podejmować się wyciągania wniosków z przeprowadzonego „badania”. Wszyscy sięgający po alkohol muszą mieć świadomość, że o ile jedno, czy dwa piwa nas rozluźnią, to większa ilość uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Na pewno słabsza staje się naszą czujność. Alkohol za kierownicą wiezie śmierć. Pamiętajmy o tym. To jest właśnie świadoma konsumpcja.

Duże ukłony należą się pracownikom Działu Komunikacji Wewnętrznej Grupy Żywiec za to, że czynią swoich pracowników niejako ambasadorami swojej marki i tym samym dbają o wysoki poziom ich edukacji związanej z rozsądnym spożywaniem alkoholu.

Piwo, a dieta

Wielu z Was słyszało zapewne o mięśniu piwnym. Coś w tym jest, tylko szkoda, że to nie sucha masa mięśniowa. Alkohol jest bombą kaloryczną (druga po tłuszczach, gdzie tłuszcz to 9 kcal w 100 g, a alkohol 7 kcal). Nasz organizm traktuje alkohol jak truciznę i w pierwszej kolejności stara się go metabolizować. Reszta makroskładników jest wtedy niezagospodarowana i odkłada się w postaci tłuszczyku. Pamiętajmy, że piwo zawiera cukier słodowy, który pobudza krzywą cukrową i powoduje nagły wyrzut insuliny – dlatego po wypiciu złotego płynu z pianką jesteśmy głodni i mamy ochotę coś przekąszać.

Co dobrego w piwie

 1. Antyoksydanty, występują szczególnie w ciemnym piwie
 2. Krzem – hamuje odwapnienie kości
 3. Piwo jest moczopędne dzięki czemu pobudza nerki do pracy co może przeciwdziałać powstawaniu kamieni nerkowych
 4. Uzupełnia organizm w witaminy z grupy B
 5. Chmiel działa uspakajająco i relaksująco

 

 

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz