,

Suplementy diety „na odchudzanie” – jak to działa?

Suplementy diety to środki spożywcze, których celem jest uzupełnienie diety w witaminy, składniki mineralne lub inne związki. Suplementy mogą wykazywać efekt odżywczy bądź inny efekt fizjologiczny, jak np. wspomaganie odchudzania. Przez łatwą dostępność, suplementy diety „na odchudzanie” cieszą się coraz większą popularnością. Co warto wiedzieć o tych produktach? Co one zawierają w swoim składzie? Czy to naprawdę działa i na co trzeba uważać?

suplementy

Suplementy diety „na odchudzanie” są tak mocno reklamowane, że wydaje nam się, że dzięki nim schudniemy łatwo i szybko. Niestety nie jest to takie proste, a efekty nie są natychmiastowe. Istnieją cztery podstawowe typy produktów wspomagających odchudzanie:

 

Suplementy hamujące apetyt

Dostępne bez recepty suplementy tego typu zmniejszają uczucie głodu przez wypełnienie przewodu pokarmowego i wywoływanie uczucia sytości. Środki te składają się głównie ze składników
o właściwościach pęczniejących tzn. zajmujących miejsce w żołądku. Są one produkowane przeważenie z ekstraktów z alg i owoców takich jak: cytryna, jabłko, guma guar, morszczyn. Kolejnym przykładem są preparaty z błonnikiem, który powoduje zwiększanie objętości treści pokarmowej, a przez to zmniejszenie apetytu. Nadużywanie tego rodzaju suplementów diety może powodować biegunki oraz wzdęcia. W sprzedaży dostępne są także preparaty zawierające chrom. Ten rodzaj suplementów wpływa na gospodarkę węglowodanową organizmu poprzez zwiększanie poziomu glukozy we krwi.

Efektem przyjmowania takich suplementów jest mniejsze łaknienie na słodycze oraz niepodjadanie pomiędzy posiłkami. Przy suplementacji z udziałem chromu należy zachować szczególną ostrożność, ze względu na możliwość wystąpienia efektów toksycznych.

 

Preparaty na płaski brzuch

Suplementy diety na płaski brzuch, do kupna których zachęcane są głownie kobiety, działają jedynie na wzdęcia. Preparaty te zawierają składniki mineralne, organiczne, a także błonnik, które to pozwalają pozbyć się uczucia wzdęcia.

Wbrew temu, co perswadują producenci takich suplementów diety, nie powodują one spalania tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. Bez ćwiczeń dedykowanych mięśniom brzucha uzyskanie pożądanego efektu nie będzie możliwe.

 

Spalacze tłuszczu (fat burnery)

Łatwo dostępne suplementy diety mające spalać zbędna tkankę tłuszczową najczęściej zawierają kofeinę lub guaranę pochodzące z zielonej herbaty. Związki te mają działanie termogeniczne. Oznacza to, że składniki te odpowiedzialne są za wzmożenie procesów związanych z produkcją ciepła przez organizm, czyli zintensyfikowanie spalania kalorii.

Istnieją także suplementy zawierające gumę karaya, ispahul, a także produkty na bazie chitozanu. Zadaniem tych związków jest zmniejszenie wchłaniania tłuszczów przez organizm. Należy mieć na uwadze, że bez dodatkowej aktywności fizycznej oraz prawidłowego odżywiania działanie takich suplementów będzie niewidoczne, ponieważ one jedynie wzmagają spalanie kalorii, a nie likwidują nagromadzonej tkanki tłuszczowej.

 

Suplementy oczyszczające

Takie suplementy produkowane są na bazie roślin moczopędnych takich jak: brzoza, zielona herbata, jesion. Zażywanie takich preparatów powoduje jedynie utratę wody z organizmu, a co za tym idzie spadek wagi jedynie poprzez odwadnianie.

Odchudzanie przy pomocy takich suplementów w żaden sposób nie powoduje spalanie tkanki tłuszczowej. Stan odwodnienia natomiast zagraża życiu.

 

Preparaty z L-karnityną

Badania pokazują, że L-karnityna hamuje powstawanie tkanki tłuszczowej poprzez spalanie kwasów tłuszczowych, jednocześnie zmniejsza zapotrzebowanie kaloryczne organizmu. Niedobór L-karnityny hamuje spalanie kwasów tłuszczowych, natomiast nasila się glikoliza. Większość zapotrzebowania na L-karnitynę pokrywa prawidłowa dieta. Źródłem są produkty pochodzenia zwierzęcego, głównie mięso (dlatego na niedobór tej substancji cierpią osoby stosujące dietę wegetariańską).

Przy stwierdzonym niedoborze suplementacja może być uzasadniona. Ponadto L-karnityna spełnia także inne funkcje w organizmie m.in. ochrania układ krążenia – zapobiega miażdżycy. Produkty na odchudzanie zawierające L-karnitynę będą wykazywały pożądany efekt jedynie przy zwiększonym wysiłku fizycznym.

 

Na runku pojawia się coraz więcej suplementów diety mających na celu wspomaganie odchudzania. Należy jednak pamiętać, że nie zastąpią one leków ani racjonalnej diety i aktywności fizycznej. Suplementy mogą być jedynie wsparciem programu odchudzania, którego najważniejszymi zadaniami są: zmiana nawyków żywieniowych, zadbanie o zbilansowaną dietę, a także regularny ruch i ćwiczenia fizyczne. Suplementacja diety jest niewskazana przy niektórych schorzeniach, dlatego jeśli na coś chorujemy i zażywamy jakieś leki, warto skonsultować się z lekarzem.