Osoby zmagające się z cukrzycą muszą pozostawać na ścisłej diecie. Nie przestrzeganie jej skutkuje wzrostem poziomu insuliny w organizmie. Ten natomiast wpływa negatywnie na działanie pracy nerek, serca, układu krwionośnego, układu nerwowego, a także oczu i serca.

Cukrzyca jest jedną z chorób, która może powstać na skutek otyłości. Dlatego też ćwiczenia są zalecane, aby pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Jednak w tym celu powinny być one połączone z właściwą dietą. Należy unikać potraw tłustych, gdyż nie tylko powodują rozrost tkanek tłuszczowych, lecz także przyczyniają się do zwiększenia poziomu cholesterolu. Najlepiej, jeżeli dietę, dostosowaną do treningu, ułoży nam specjalista: dietetyk lub trener personalny. Uwzględni on w nich treningi, dzięki czemu na ćwiczenia przyjdziemy z odpowiednim zapasem energii.

Podczas pierwszego spotkania z trenerem personalnym obowiązkowo poinformujmy go o naszej przypadłości. Trener musi wiedzieć z kim ćwiczy, żeby móc odpowiednio zareagować w razie niepożądanych sytuacji. Ułatwimy mu też w ten sposób odpowiednie rozplanowanie naszych treningów. Istotną informacją jest też z którego typu cukrzycą się zmagamy. W niektórych przypadkach część aktywności może zostać całkowicie wykluczona.

Zmagając się z cukrzycą musimy bardzo o siebie dbać. Dlatego też dla cukrzyków zaleca się trening o umiarkowanym stopniu. Oznacz to, że treningi powinny odbywać się regularnie (3 razy w tygodniu to optymalna ilość), a ich czas trwania nie powinien być krótszy niż 30 minut. Mogą oni wykonywać zarówno ćwiczenia aerobowe, rozciągające, a także siłowe. Jednak muszą być one odpowiednio dostosowane do chorego, a to oznacza, że lepiej unikać bardzo wysokiego stopnia intensywności.

images

Przy ćwiczeniach aerobowych, które są szczególnie zalecane osobom z cukrzycą typu 2, zaleca się, aby mierzyły poziom cukru we krwi przed i po treningu. Jeżeli przed rozpoczęciem treningu zobaczysz, że stężenie glukozy we krwi jest za wysokie, zadzwoń do swojego trenera i tego dnia zrezygnuj z treningu. Lepiej jest go przełożyć o jeden dzień, niż potem czuć się gorzej przez kilka kolejnych. W przypadku obniżonego poziomu zaleca się zjeść posiłek węglowodanowy (np. makaron pełnoziarnisty z kurczakiem i warzywami), który podniesie poziom glukozy. Niektórzy lekarze mogą zalecić także kontrolę poziomu glukozy w trakcie ćwiczeń. Warto też mieć przy sobie jakąś drobną przekąskę, gdyby w trakcie treningu okazało się, że poziom cukru jest za niski.

Regularne treningi nie tylko pozwalają kontrolować wagę, lecz także pomagają uniknąć powstawania innych następstw tej dolegliwości, takich jak ryzyko wystąpienia zawału serca. Oprócz tego ułatwia nam kontrolę cukru we krwi oraz zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę, dzięki czemu więcej glukozy zostaje przetransportowanej z krwi do komórek.

Zanim zdecydujemy się na rozpoczęcie treningu, skonsultujmy swój wybór z opiekującym się nami lekarzem. Znając historię naszej choroby i wiedząc jakie leki zażywamy, będzie on w stanie pomóc nam w doborze najlepszej dla nas aktywności fizycznej. Zakazane jest samodzielne odstawianie leków. W ten sposób znacząco pogorszymy swój stan zdrowia i nie będziemy w stanie uczęszczać na treningi.

pobrane (2)

Osoby cierpiące na cukrzyce powinny natomiast zrezygnować z uprawiania sportów ekstremalnych. Podczas ich wykonywania zostaje wydzielona w naszym organizmie adrenalina, która może przyczynić się do nadmiernego wzrostu poziomu cukru we krwi i doprowadzić do hiperglikemii. Do sportów ekstremalnych zalicza się:

  • wspinaczkę górską
  • nurkowanie
  • skoki spadochronowe
  • surfing
  • paralotniarstwo

Jeżeli w trakcie treningu poczujesz się źle, natychmiast poinformuj o tym swojego trenera i przerwij ćwiczenia. Być może złe samopoczucie będzie wywoływane przez któreś z ćwiczeń i konieczna będzie jego zamiana na inne. Jeżeli po treningu występują takie objawy jak senność, bóle brzucha, zawroty głowy czy przyspieszone tempo może to oznaczać hipoglikemię. W przypadku powtarzajacych sięi sytuacji konieczna będzie wizyta u lekarza, który pomoże znaleźć przyczynę.

Nurtuje Cię pytanie „ile kosztuje trener personalny? Zapraszamy do zapoznania się z naszym wpisem na blogu.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz