Pulchne dziecko nie znaczy zdrowe dziecko

Dawniej, i jeszcze dziś uważa się, że pulchny maluch jest okazem zdrowia. Jednak kilkadziesiąt lat temu małe dzieci najczęściej „wyrastały” z tej pulchności prowadząc aktywny, pełen ćwiczeń i zabaw na świeżym powietrzu tryb życia.

dzieci2

Obecnie, gdy prawie w każdym domu jest telewizor i komputer, a dzieci mają prawie nieograniczony dostęp do nich, aktywność fizyczna jest znacznie bardziej ograniczona. Ponadto w jadłospisie coraz większej ilości dzieci istotne miejsce zajmuje fast food, słodycze, słone przekąski oraz słodzone, gazowane napoje.

Mniej spożywa się świeżych owoców i warzyw. Często są one zastępowane sokami i napojami owocowymi, które są dosładzane cukrem lub syropem glukozowo-fruktozowym. Taki tryb życia prowadzi do tego, że coraz większa liczba dzieci i młodzieży ma problemy z nadwagą lub otyłością. Leczeniu nadwagi i zapobieganiu dalszemu wzrostowi masy ciała ma służyć dieta dla dzieci z nadwagą.

Dieta taka to szereg zaleceń dotyczących nie tylko samego żywienia, ale także trybu życia. Po raz pierwszy takie zalecenia pojawiły się w rozwiniętych krajach Europy zachodniej i w Ameryce. Tam zjawisko nadwagi u dzieci najwcześniej przybrało objawy epidemii.

 

Zasady stosowania

Dzieci z nadwagą są szczególną grupą osób poddawanych diecie. Dieta dla dzieci z nadwagą powinna uwzględniać zarówno potrzeby rozwijającego się jeszcze organizmu na składniki pokarmowe, jak i zapobiegać rozwojowi lub przyczyniać się do redukcji nadmiernej masy ciała. Osiąga się to odpowiednio bilansując posiłki oraz dbając o ich prawidłowe spożywanie.

Najwartościowsze jest jedzenie mało przetworzone. Węglowodany powinny pochodzić m.in. z pieczywa razowego lub pełnoziarnistego, słodkie płatki śniadaniowe można zastąpić płatkami owsianymi.

Należy mocno ograniczyć pieczywo cukiernicze (ciastka, słodkie bułki) oraz słodycze i podawać je sporadycznie np. przy okazji świąt. Trzeba też ograniczyć chipsy i słone prażynki, które poza solą zawierają tłuszcze. Nie należy ich bezwzględnie eliminować z otoczenia dziecka, ponieważ jak wiadomo zakazany owoc najbardziej kusi. Może się to stać przyczyną podjadania takich produktów, poza kontrolą opiekunów.

Mięso, w diecie powinno być chude, najlepiej przygotowywane w warunkach domowych z użyciem niskiej ilości soli. Należy unikać smażenia, raczej podawać pieczone, gotowane w wodzie lub na parze wodnej. Można też podawać gotowe wędliny drobiowe lub chude wieprzowe, należy jednak pamiętać o tym, że zawierają one sól i różne substancje wzbogacające.

Tłuszcze należy w diecie ograniczyć, jednak w przypadku dzieci nie można z nich całkowicie rezygnować. Dotyczy to zwłaszcza tłuszczy roślinnych. W diecie dziecka poczesne miejsce powinno zajmować mleko lub jego przetwory. Są one ważne ze względu na dostarczany do organizmu wapń, niezbędny m.in. do prawidłowej budowy kośćca. Ze względu na zawarty w mleku tłuszcz, dzieci z nadwagą powinny pić mleko o niskiej zawartości tłuszczu.

Przetwory mleczne takie jak jogurty i serki nie mogą zawierać cukru. Należy zadbać w diecie dziecka z nadwagą o regularne spożywanie owoców i warzyw. Powinny być one podawane zarówno w formie surowej jak i lekko przetworzonej. Ważne jest regularne spożywanie posiłków, a szczególnie spożycie śniadania.

Jeśli nie ma możliwości zapewnienia posiłku, powinno się zadbać o zdrowe przekąski dla dzieci. Do takich przekąsek zaliczyć można m.in. kawałki marchwi, ogórka lub selera, pomidorki koktajlowe, owoce, tosty, ciastka z płatków owsianych, ciastka ryżowe, nieduże mieszanki orzechów i bakalii, niesłodzone jogurty lub serki, kawałki żółtego sera.

 

Przykładowy jadłospis

Należy pamiętać o zasadzie 5 dobrze zbilansowanych posiłków

 

Śniadanie:

  • 1-2 kromki pieczywa razowego lub pełnoziarnistego
  • chudy twarożek lub chuda wędlina
  • szklanka odtłuszczonego mleka

 

Drugie śniadanie

  • Owoc
  • wafel ryżowy lub ciastko owsiane
  • herbata
  • od czasu do czasu można pozwolić na słodką bułkę

 

Obiad

  • Chuda zupa warzywna z dodatkiem nasion roślin strączkowych (fasola lub soczewica), lub chudy rosół z makaronem
  • Porcja gotowanego chudego mięsa
  • pół szklanki ryżu
  • surówka z kiszonej kapusty z marchewką i jabłkiem
  • szklanka przecierowego soku owocowego

 

Podwieczorek

  • Jabłko
  • kawałek melona lub arbuza

 

Kolacja

  • Kromka pieczywa razowego lub pełnoziarnistego z niskosłodzonym dżemem
  • kawałek sera
  • szklanka odtłuszczonego mleka

 

Aktywność fizyczna

W diecie dla dzieci z nadwagą poczesne miejsce powinna zajmować aktywność fizyczna. Powinna być ona dobrana do możliwości dziecka, szczególnie w pierwszym okresie zmiany nawyków.

 

W celu dobrania indywidualnego jadłospisu i planu ćwiczeń – zadzwoń do Ani pod numer tel: 795-491-211 lub skorzystaj z formularza kontaktowego